close

Kody kreskowe, kody 2D czy RFID?

Rady dotyczące wyboru sposobu oznaczania środków trwałych na potrzeby ich ewidencji i inwentaryzacji.

Często spotykamy się z pytaniami, czy do oznaczenia środków trwałych zamiast tradycyjnych kodów kreskowych nie lepiej zastosować ich nowocześniejszą alternatywę, tzn. kody 2D lub etykiety RFID. W poniższym artykule  przedstawiamy krótką charakteryzację poszczególnych rozwiązań. Zalecamy, by przed dokonaniem wyboru, skonsultować się ze specjalistą. 

Kody kreskowe

Przez to pojęcie rozumie się klasyczne, tzn. paskowe, kody kreskowe (zwane niekiedy kodami 1D), podobne do tych, jakie znaleźć można np. na większości wyrobów konsumenckich. Słowo podobne jest w tym miejscu słowem właściwym, ponieważ dla potrzeb ewidencji środków trwałych nie stosuje się kodów typu EAN używanych w sprzedaży detalicznej, lecz inne rodzaje kodów, np. polecany przez nas Code 128:

 

Kod przedstawiony na ilustracji zawiera tekst DA123456. 

W zależności od rodzaju, kod kreskowy może zawierać  cyfry, wielkie lub małe litery bez znaków diakrytycznych oraz niektóre inne znaki (np. kropkę lub ukośnik), co jest przydatne w przypadku skomplikowanych formatów numerów inwentarzowych. Niektóre rodzaje kodów kreskowych kodują wyłącznie cyfry. Zaleca się, by kod nie miał więcej niż 12 znaków - kody dłuższe są dopuszczalne, ale mogą nie mieścić się na standardowych etykietach.

Do odczytu liniowych kodów kreskowych można z reguły użyć dowolnego czytnika kodów kreskowych, włącznie z czytnikami 2D. Do druku kodów przeznaczonych do oznakowania środków trwałych poleca się drukarkę termotransferową.

Zalety: zachowanie norm, łatwość stosowania, możliwość odczytu przy pomocy dowolnego czytnika

Wady: ograniczona pojemność (mniejsze powierzchniowe zagęszczenie informacji) czyli większa powierzchnia kodu wynikowego


Kody 2D (matrycowe, kwadratowe)

Kody te czasami nazywa się kodami kreskowymi 2D, mimo że nie tworzą ich kreski lecz kwadraty. Chyba najlepszym przykładem jest tzw. kod QR, który często używany jest do kodowania adresów stron internetowych, ale również danych płatniczych na fakturach itp. Kolejnym typem kodów 2D jest kod typu Datamatrix, którego przykład zamieszczamy poniżej:

 

Powyższy kod zawiera również tekst DA123456, tak jak przedstawiony wcześniej kod typu Code 128. Jak można zauważyć, w przypadku kodu 2D ta sama informacja zajęła dużo mniejszą powierzchnię niż w przypadku kodu kreskowego - i jest to jego główna zaleta. Dlatego też kody 2D nadają się m.in. do oznaczania przedmiotów małych, gdy etykieta musi mieć niewielki rozmiar (od 1x1 cm, lecz w większości przypadków zalecamy stosowanie większych etykiet, gdyż małe są trudniejsze do odnalezienia). Kodem 2D można zakodować więcej informacji (nawet tysiące znaków), choć na potrzeby ewidencji środków trwałych z zasady wymagane jest zakodowanie wyłącznie numeru inwentarzowego, a wszelkie inne informacje z reguły zapisuje się w systemie informatycznym.

Do odczytu kodów 2D potrzebny jest specjalny czytnik (klasyczny czytnik kodów kreskowych się nie nadaje). Nie jest to jednak problemem, ponieważ kody 2D zyskują coraz większą popularność i urządzenia do ich odczytu są łatwo dostępne w cenie niewiele wyższej niż czytniki kodów kreskowych. Jeżeli chodzi o druk etykiet - polecamy nowoczesne drukarki termotransferowe .

Zalety: mniejszy rozmiar, więcej informacji na takiej samej powierzchni

Wady: konieczność zakupienia czytnika 2D

Technologia RFID

Technologia radiowa RFID (skrót od Radio-frequency identification) jest stosunkowo nowa i wciąż rozwijana. Zasada działania RFID jest podobna jak w przypadku kodów kreskowych lub kodów 2D, z tą różnicą, że do odczytania informacji zakodowanych w chipie RFID dochodzi zdalnie za pośrednictwem sygnału radiowego, tzn. bez konieczności wzrokowego  odczytu. Chipy RFID mogą mieć różny wygląd, często bywają ukryte w etykiecie (tzw. "etykiety inteligentne" lub "tagi RFID"), na której dodatkowo nadrukowany jest kod kreskowy.

 
Korzystanie z techniki RFID do ewidencji środków trwałych jest rzadkie. Największe przeszkody to zdecydowanie wyższe koszty (zarówno etykiet, jak i czytników oraz urządzeń zapisujących), konieczność przestrzegania licznych norm oraz trudności technologiczne towarzyszące wdrożeniu i korzystaniu z systemów (np. zakłócenia sygnału radiowego, większe wymiary etykiet inteligentnych itp.).
Główna zaleta tej technologii, czyli zdalna transmisja danych, jest dość wątpliwa w przypadku inwentaryzacji. W przypadku spisu z natury niezbędne jest fizyczne stwierdzenie istnienia środka trwałego, a nie tylko właściwej etykiety RFID. Jeżeli polegalibyśmy wyłącznie na zdalnym sczytaniu etykiet inteligentnych, bez przekonania się na własne oczy,  że środek rzeczywiście istnieje, moglibyśmy błędnie oznaczyć jako wykryty np. notebook, z którego etykieta została zerwana i włożona do szuflady. Przy faktycznym spisie z natury różnica pomiędzy wczytaniem etykiety z kodem kreskowym a odczytem etykiety RFID jest stosunkowo niewielka, a końcowa oszczędność czasu najprawdopodobniej nie zrekompensuje wyższej ceny zakupu sprzętu.
Zalety: zdalny odczyt i zapis
Wady: wysoka cena chipów RFID i wyposażenia, wysokie wymagania technologiczne


Podsumowanie

Na koniec kilka rad będących podsumowaniem powyższego tekstu:
  • Do ewidencji zwykłych środków trwałych wystarczą liniowe kody kreskowe.
  • Jeżeli wymagane jest oznakowanie przedmiotów bardzo małych lub numery inwentarzowe są bardzo długie, należy rozważyć używanie kodów 2D.
  • W przypadkach szczególnych należy rozważyć stosowanie techniki RFID, ale należy liczyć się ze zdecydowanie większymi kosztami implementacji.
  • Zawsze należy skorzystać z rad profesjonalistów.
Inventrizační služby ve většině zemí Evropy

DANTEM. Kompleksowe usługi inwentaryzacyjne i doradztwo.


Ta strona wykorzystywane w celu świadczenia usług i analizy ruchu ciasteczek. Potwierdzenie korzystania zgodę. W porządku Dalsze informacje